Příběh hudby v olomoucké arcidiecézi je jeden ze školních programů, který jsme dosud nabízeli žákům a žákyním 3. až 5. ročníku. Nově rozšiřujeme nabídku programu i na druhý stupeň ZŠ.
„Program byl natolik poutavý, že jsem úplně zapomněla fotit…“ prozradila paní účitelka 4. ZŠ Slatinice, a i tak nám zaslala pozoruhodné snímky svých dětí. Pozn red. Děkujeme a těšíme se na další shledání. V nabídce jsou také další zajímavé programy, např. Dům plný příběhů, Arcibiskupský palác v kostce nebo nově Putování za příběhem: Jak přišli pávi ke svému peří.
V oficiálním sídle olomouckého arcibiskupa probíhá hodinový program – jeho důležité místo v kulturní památce je právě koncertní slavnostní sál, kde jsou téměř dvě staletí z podnětu olomouckého arcibiskupa Rudolfa Jana pořádány koncerty pro veřejnost. Děti tu vstoupí do kontaktu s největšími hudebními skladately jako byl Johann Sebastian Bach (1685-1750) nebo jeho současník Georg Friedrich Händel, který se narodil ve stejném roce jako Bach, a tak zde přímo před klavírním křídlem mají děti a jejich učitelé příležitost si připomenout v těchto dnech 340. výročí jejich narození.
Malá aktualita na závěr. Bachovy skladby po jeho smrti obdivovali Wolfgang Amadeus Mozart (1756-1791) i Ludwig van Beethoven (1770-1827), ale až teprve v roce 1829 Felix Mendelsohn-Bartholdy uvedl skladatelovy „Matoušovy pašíje“ a tím přispěl k novému ocenění a zájmu o Bachovo dílo. Zanedlouho tomu bude již 200 let. Jde o jakési vzkříšení Bachova osobitého díla právě v čase Velikonoc tak symbolické.
Náhledová fotografie Portrét Mozarta ve věku 6 let, 1763. Ve vlastnictví Mozartea, Salzburg. Foto Wikipedia (volné dílo).