Skip to main content

Dny evropského dědictví nabídnou seznámení s Arcibiskupskou gardou

Zatoužili jste se někdy vrátit o pár století zpět do minulosti a zjistit, jak fungoval Arcibiskupský palác v době, kdy olomoučtí biskupové a arcibiskupové nebyli jen duchovními, ale také šlechtici? Pokud ano, vaše přání se vám letos alespoň částečně vyplní.

 

Ilustrační foto                                                                        Foto: Biskupští manové z Kroměříže

 

V sobotu a neděli 9. a 10. září se Arcibiskupský palác v Olomouci opět zapojí do oslav Dnů evropského dědictví. Oba dva dny nabídneme návštěvníkům komentované prohlídky historických sálů a návštěvu nové výstavy fotografií Objektive biskupa: Postůj, zda pochopíš Boží divy.

Sobotní den zpestří návštěva skupiny Biskupští manové z Kroměříže. Tamní zámek dříve sloužil jako reprezentační sídlo olomouckých arcibiskupů. Nedílnou součástí arcibiskupského dvora bývala v minulosti také arcibiskupská garda, s jejímiž členy se budete moci setkat po celý den na nádvoří paláce. V krátkých blocích mezi prohlídkami reprezentačních sálů se od těch nejpovolanějších dozvíte o historii, výzbrojí a výstrojí gardy za biskupa Karla z Lichtensteinu-Castelcorna (1664-1695) a arcibiskupa Františka Saleského Bauera (1904-1915).

Komentované prohlídky budou začínat každých 30 minut, a to od 10:00 do 12:00 a od 13:00 do 17:00. Poslední prohlídka bude vycházet vždy 60 minut před koncem otevírací doby. Prohlídky s průvodcem budou trvat 45 minut, kapacita prohlídky bude maximálně 40 osob.

Vstup na akci bude po oba dva dny dobrovolný.