Skip to main content

Keramické známky nově v prodeji i v Arcibiskupském paláci

Sběratelské magnetky z Hané

Cestujete rádi a chcete si občas připomenout svoje výpravy po památkách a dalších turistických cílech? Tak právě pro vás máme tip na stylový suvenýr, který se díky svému minimalistickému designu stane ozdobou každé domácnosti. Zapojilo se už přes 160 oblíbených turistických cílů po celé České republice. Začněte sbírat spolu s námi. 

Nově máme v prodeji keramickou magnetku #151 s motivem Arcibiskupského paláce v Olomouci. Magnetky se stylizovaným průčelím paláce zhotovila firma Machovský s.r.o. z Velkého Týnce, která stále oblíbenější keramické známky vyrábí už několik let. Prohlédnout si na nich můžete celé průčelí Arcibiskupského paláce i s částmi obou bočních křídel. Ve skutečnosti takto palác nikdy neuvidíte. Jedno z křídel totiž od 2. poloviny 18. století zakrývá bývalá Tereziánská zbrojnice.

Kvůli tomu se v Olomouci rozšířila legenda, že Marie Terezie měla s arcibiskupem komplikované vztahy, a proto nechala zbrojnici záměrně postavit tak, aby částečně zakrývala jeho rezidenci. K šíření této pověsti přispěl také fakt, že se panovnice zasadila o povýšení olomouckého biskupství na arcibiskupství až rok po smrti tehdejšího biskupa Maxmiliána hraběte z Hamiltonu (v úřadu 1771–1776). S největší pravděpodobností však o výstavbě zbrojnice před Arcibiskupským palácem rozhodlo hned několik praktických důvodů. Nová zbrojnice se musela nacházet v blízkosti hradeb, ale zároveň nesměla být v dostřelu děl. Na současném Biskupském náměstí budovu proti střelám chránila okolní zástavba. Dalším kritériem byla velikost, potažmo kapacita nové stavby. která měla sloužit jako rezervoár pro dělostřelectvo. Stavitel olomoucké pevnosti, generálmajor Bechade de Rochepine (1694–1776) nakonec rozhodl o umístění zbrojnice na Biskupském náměstí, kde byly podmínky pro výstavbu nejpříznivější.

Dnešní podoba průčelí Arcibiskupského paláce

Sídlo olomouckých arcibiskupů se od doby Marie Terezie neobešlo beze změn. Dnešní průčelí rezidence je dílem posledních větších stavebních úprav probíhajících za arcibiskupa Františka Saleského kardinála Bauera (v úřadu 1904–1915). Jejich bezprostředním podnětem se stal požár, který palác zasáhl 25. listopadu 1904. Autorem návrhu přestavby byl brněnský architekt Vladimír Fischer (1870–1947), jenž navrhl rozdělení průčelí mělkým rizalitem s věžičkou a sochou sv. Václava. Autorem sochy je olomoucký sochař a štukatér Josef Hladík (1874–1948), který je rovněž autorem štuků ve slavnostním sále paláce.

Nové suvenýry v Arcibiskupském paláci

Kromě keramických známek chystáme na nadcházející turistickou sezónu chystáme pro návštěvníky další nové suvenýry, které se, jak věříme, stanou stylovou připomínkou návštěvy Arcibiskupského paláce. Děkujeme za podporu, kterou nám projevujete zakoupením našich suvenýrů. Veškerý zisk z jejich prodeje je použit na údržbu a provoz Reprezentačních sálů. Svou návštěvou a nákupem tak přímo přispíváte k otevření Arcibiskupského paláce veřejnosti, za což Vám upřímně děkujeme!