Výstava Po stopách stříbrného vlka potrvá do konce října

Poslední možnost prohlédnout si výstavu grafik celoživotního skauta Ladislava Ruska

Výstavu jednoho ze světově nejuznávanějších skautských výtvarníků Ladislava Ruska zvaného Šaman (1927-2012) připravilo Arcibiskupství olomoucké. Autor, který by letos oslavil své 95. narozeniny, hledal inspiraci v přírodě, Bibli i skautském hnutí. Na výstavě v Arcibiskupském paláci bude k vidění přes šedesát originálních grafik, desítky publikací, kalendářů a drobných upomínkových předmětů, které pochází především ze sbírky 19. skautského střediska Ladislava Ruska.

Mezi nejvýznamnější vystavená díla patří jednoznačně grafika s motivem sv. Jiří bojujícího s drakem. „Postava sv. Jiří, který je patronem skautů, pro něj představovala dokonalý příklad boje člověka usilujícího o vyšší dobro se zlem, které častokrát vypadá nepřemožitelně, ale není tomu tak,“ vysvětluje kurátorka výstavy Tereza Kasalová.

Ladislav Rusek se narodil v roce 1927 v Hrabství u Opavy, vystudoval výtvarnou výchovu a deskriptivní geometrii na Pedagogické fakultě UP v Olomouci a následně pracoval jako učitel a odborný asistent pro obory kresby, grafiky a dekorativní kompozice právě na Univerzitě Palackého. Za svůj život vytvořil nespočet grafik, maleb a kreseb, mnohokrát samostatně vystavoval v Česku i v zahraničí a po revoluci se kromě výtvarné činnosti věnoval i psaní prózy a poezie.

Dlouhá léta spolupracoval s Ekumenickou lesní školou, pro niž mimo jiné vytvářel mnohé grafiky a kresby, které doplňovaly jejich vzdělávací publikace. „Za svou práci obdržel mnoho ocenění. Jedním z nich bylo i nejvyšší české skautské vyznamenání Řád stříbrného vlka, které převzal přesně před patnácti lety právě Arcibiskupském paláci v Olomouci,“ doplňuje Tereza Kasalová.

Ladislav „Šaman“ Rusek celoživotně usiloval o návrat k plnohodnotnému skautingu v duchu jeho zakladatelů sira Roberta Baden-Powella a Ernesta Thompsona Setona. Díky hlubokému porozumění poslání skautingu ovlivnil svou tvorbou nejen mnoho dalších výtvarníků, ale i několik generací skautů a skautek i celé hnutí.

Výstava potrvá do konce října.

 

Kontakt:

Mgr. Tereza Kasalová | vedoucí oddělení památkové péče AO

kasalova.tereza@ado.cz | 730 562 486

Výstava: Po stopách stříbrného vlka. Dílo Ladislava Ruska v kontextu přírody, víry a skautingu

Vernisáž: 8. 9. 2022 v 17.00

Trvání: 8. 9. – 30. 10. 2022 (v září otevřeno denně, v říjnu o víkendech)

Místo: Arcibiskupský palác v Olomouci

Kurátorka: Mgr. Tereza Kasalová

Grafický design: Marie Smolej

Spolupráce: Junák – český skaut, středisko Ladislava Ruska; Junák – český skaut, okres Olomouc

Hlavní partner: Olomoucký kraj | Mediální partner: PROPAMÁTKY