Vernisáž výstavy Po stopách stříbrného vlka: Dílo Ladislava Ruska v kontextu víry, přírody a skautingu

Ve čtvrtek 8. 9. 2022 od 17:00 proběhne vernisáž výstavy Po stopách stříbrného vlka: Dílo Ladislava Ruska v kontextu víry, přírody a skautingu

Výstavu jednoho ze světově nejuznávanějších skautských výtvarníků Ladislava Ruska zvaného Šaman (1927-2012) připravilo Arcibiskupství olomoucké. Autor, který by letos oslavil své 95. narozeniny, hledal inspiraci v přírodě, Bibli i skautském hnutí. Na výstavě v Arcibiskupském paláci bude k vidění přes šedesát originálních grafik, desítky publikací, kalendářů a drobných upomínkových předmětů, které pochází především ze sbírky 19. skautského střediska Ladislava Ruska.

Mezi nejvýznamnější vystavená díla patří jednoznačně grafika s motivem sv. Jiří bojujícího s drakem. „Postava sv. Jiří, který je patronem skautů, pro něj představovala dokonalý příklad boje člověka usilujícího o vyšší dobro se zlem, které častokrát vypadá nepřemožitelně, ale není tomu tak,“ vysvětluje kurátorka výstavy Tereza Kasalová.

Ladislav Rusek se narodil v roce 1927 v Hrabství u Opavy, vystudoval výtvarnou výchovu a deskriptivní geometrii na Pedagogické fakultě UP v Olomouci a následně pracoval jako učitel a odborný asistent pro obory kresby, grafiky a dekorativní kompozice právě na Univerzitě Palackého. Za svůj život vytvořil nespočet grafik, maleb a kreseb, mnohokrát samostatně vystavoval v Česku i v zahraničí a po revoluci se kromě výtvarné činnosti věnoval i psaní prózy a poezie.

Dlouhá léta spolupracoval s Ekumenickou lesní školou, pro niž mimo jiné vytvářel mnohé grafiky a kresby, které doplňovaly jejich vzdělávací publikace. „Za svou práci obdržel mnoho ocenění. Jedním z nich bylo i nejvyšší české skautské vyznamenání Řád stříbrného vlka, které převzal přesně před patnácti lety právě Arcibiskupském paláci v Olomouci,“ doplňuje Tereza Kasalová.

Ladislav „Šaman“ Rusek celoživotně usiloval o návrat k plnohodnotnému skautingu v duchu jeho zakladatelů sira Roberta Baden-Powella a Ernesta Thompsona Setona. Díky hlubokému porozumění poslání skautingu ovlivnil svou tvorbou nejen mnoho dalších výtvarníků, ale i několik generací skautů a skautek i celé hnutí.

 

Kontakt:

Mgr. Tereza Kasalová | vedoucí oddělení památkové péče AO

kasalova.tereza@ado.cz | 730 562 486

Výstava: Po stopách stříbrného vlka. Dílo Ladislava Ruska v kontextu přírody, víry a skautingu

Vernisáž: 8. 9. 2022 v 17.00

Trvání: 8. 9. – 30. 10. 2022 (v září otevřeno denně, v říjnu o víkendech)

Místo: Arcibiskupský palác v Olomouci

Kurátorka: Mgr. Tereza KasalováGrafický design: Marie Smolej

Spolupráce: Junák – český skaut, středisko Ladislava Ruska; Junák – český skaut, okres Olomouc